środa, 27 kwietnia 2016

Aczkolwiek kamienie ogrodzenia te s�� z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało wprawnym okiem trudno je rozróżnić.

Chociaż kamienie ogrodzenia te są z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało wprawnym okiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, łatwej obróbce a także względnie niskiej cenie. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najłatwiej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia albo od razu obrabia, rozparcelowuje na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie posyła do miejsca budowy ogrodzenia z plastiku na plot i furtę ogrodzeniowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak sklejony spoiwem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc podstawy zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się barwa głazów na ogrodzenia PCV na ogrodzenie i furtę ze sztachet, przybierają one wtenczas wielorakie tony czerwieni, brązu i zieleni. W naturze złożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak potężnych złóż kroi się największe bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy wolno również siekać na sześciany o regularnych konturach, stosowane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno również je porcjować przy pomocy specjalistycznych klinów oraz dłut na małe, nierównych obrysów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki Winylowe stosuje się również wapienie - skały osadowe, powstałe spośród nagromadzonych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować polecane na ogrodzenia z plastiku na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania w środku budynku, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem tracą połysk. Wapienie wolno wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu parku a także własnych upodobań kształt kamiennych płyt może być różnorodny – od łamanych, nieregularnych, aż po prosto skróconych prostokątów względnie kwadratów. Murki a także ogrodzenie z PCV na plot i bramkę ogrodzeniowa buduje się z skał różnego układu, złożonych na kamiennym albo betonowym fundamencie. O ile płot powstaje spośród kawałeczków o nierównych zarysach, trzeba je trafnie zestawiać tzn. tak, aby forma każdego następnego zespalał się z poprzednim. Aby takie ogrodzenie było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe szczeliny w środku wolno dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenia należą do skał mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur prędko niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Łatwo przerastają również mchem a także wodorostami. Można to udaremniać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia względnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Sprofilowane jednostki sprzątają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego oczyszczania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, by kamienie na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz