wtorek, 24 maja 2016

Trwałe płoty drewniane

Trwałe płoty drewniane

Nieodpowiednio konserwowane sztachety drewniane ekspresowo się destruują i mogą nieodwołalnie zgubić swój dotychczasowy urok i własności. Decydując się na zastosowanie drzewa na płot należałoby poznać typy pielęgnacji oraz konserwacji takiego ogrodzenia. Tylko wtedy będziemy mogli napawać się jego pięknem przez długie lata.

Wszelakie prace konserwujące ogrodzenie z drzewa należy zacząć od poprawnego i skrupulatnego przygotowania towaru na płot, gdyż od tego zależy wynik finalny naszych robót. Przed użyciem artykułów do ochrony oraz dekoracji ogrodzeń z drzewa kluczowe jest oszacowanie, czy drewno jest czyste, suche i czy nie dźwiga symptomów biokorozji. Nie wcześniej niż po zwieńczeniu obróbki drewna na płot zdołamy przejść do aplikacji amalgamatów konserwujących.

Pielęgnację, przede wszystkim w przypadku surowego drzewa ogrodzeniowego, winniśmy rozpocząć od naniesienia 1-2 warstw bezbarwnego impregnatu fachowego, jaki chroni drzewo ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną i robakami. Kiedy asekurujemy już nasze ogrodzenie przed progresem biokorozji, powinno się nanieść kolejne preparaty, jakie konserwują je przed warunkami atmosferycznymi- wodą oraz promieniowaniem UV. Jeżeli pożądamy utrzymać naturalny odcień drewna naszego płotu, winniśmy zastosować bezbarwny lakier do zastosowań zewnętrznych. Jeśli natomiast zależy nam na nadaniu naszemu ogrodzeniu wskazanego koloru, winnyśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący względnie lakierobejcę.

W pierwszym przypadku środek konserwujący wsiąknie w drzewo, zabezpieczy płot od wewnątrz, ale nie stworzy na jego powierzchni ochronnego filmu. Konserwowane w ów sposób ogrodzenie pozostanie matowe i miłe w dotyku. Jeżeli zależy nam na doskonalszej i trwalszej protekcji płotu, winniśmy zastosować lakierobejcę. Lakierobejca wytworzy na powierzchni malowanego płotu lakierowy film, jaki skuteczniej niż w przypadku impregnatu asekuruje ogrodzenie przed negatywnym działaniem elementów atmosferycznych.

Jak widać by płoty z drewna były trwałe trzeba poświęcić im wiele uwagi oraz opieki.

Zupełnie inaczej jest w przypadku ogrodzeń z plastiku. Ów wariant płotów jest w całości odporny na warunki atmosferyczne dzięki czemu nie potrzebuje pielęgnacji. Ogrodzenia wykonane z plastiku nie podlegają również biokorozji skutkiem tego służą swoim posiadaczom przez wiele lat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz